בעז נוימן – ביקורות ספרים, רשימות, מאמרים, הרצאות
Header

על ארנסטו צ’ה גווארה, דרום אמריקה באופנוע

April 23rd, 2002 | Posted by בעז נוימן in יומנים/אוטוביוגרפיות/זכרונות | ספרי עיון

ארנסטו צ’ה גווארה, דרום אמריקה באופנוע (תל אביב: חרגול הוצאה לאור, 2002). מספרדית: אורי פרויס

 ”דרום אמריקה באופנוע” הוא יומן פרי עטו של ארנסטו צ’ה גווארה, המתאר מסע שערך עם חבר במחצית הראשונה של 1952 לאורכה של דרום אמריקה. המסע נערך חלקו על גבי אופנוע נורטון 500 וחלקו ברגל ובאמצעי תחבורה אחרים. צ’ה גווארה יצא מבואנוס איירס שבארגנטינה, חצה את היבשת דרך צ’ילה, פרו וקולומביה וסיים את המסע בוונצואלה.

צ’ה גווארה נולד ב-1928 בארגנטינה, כלומר, הוא היה בן 24 כשערך את המסע. ארבע שנים לפני כן החל ללמוד רפואה בבואנוס איירס. מדובר אפוא באדם צעיר שטייל בדרום אמריקה בזמן לימודיו. מוכר, לא? מכאן גם נובע הפרדוקס הטמון בקריאת ספר זה. מצד אחד, אם קוראים אותו כפי שהוא תוך התעלמות מחשיבותה של הדמות הוא לא תמיד מעניין. הוא בדיוק מה שהיינו מצפים מיומן שנכתב על בידי איש צעיר בן 24 שיצא למסע. מצד שני, אם קוראים אותו מתוך ההקשר ההיסטורי ואף המיתי של צ’ה גווארה הרי שבעצם לא קוראים אותו אלא קוראים לתוכו את מה שלא נמצא בו. בתהליך הקריאה מצאתי את עצמי נובר בטקסט בחיפוש אחר העתיד, משליך לתוכו את המיתוס שנקרא “צ’ה גווארה”. בכל פסקה ובכל עמוד ניסיתי למצוא משמעויות שמן הסתם לא קיימות בו. בכל תיאור טבע ונוף, בכל אמירה חברתית ופוליטית, גם אם נאמרה כדרך אגב, מצאתי את צ’ה גווארה המהפכן, זה המתנוסס על חולצות של כל כך הרבה צעירים ברחבי העולם. אולם לפעמים תמונת נוף היא רק תמונת נוף ואמירה חברתית-פוליטית של בחור בן 24 היא רק אמירה חברתית-פוליטית של בחור בן 24.

עם סיום קריאת הספר הגעתי למסקנה כי דווקא הפרדוקס הזה והעיסוק בו הוא לב ליבו של היומן. אותה חטטנות המבקשת לחתור מתחת להיסטוריה ולמיתוס והמנסה להעניק משמעות גם כאשר היא לא קיימת היא שהופכת את הספר למעניין כל כך. לפיכך נהניתי במיוחד מקריאת אותם קטעים שבהם מתגלה צ’ה גווארה האדם, למשל, צ’ה גווארה שנאלץ לנקות שירותים של ספינה לאחר שנתפס כנוסע סמוי או צ’ה גווארה שנתקע בלי אוכל ונותר רעב או צ’ה גווארה החולה או צ’ה גווארה וחולשתו לנשים.

ואף על פי כן אי אפשר בלי התובנות הפוליטיות חברתיות של צ’ה גווארה הצעיר, וכאלה ניתן למצוא לא מעט בין תיאור נוף אחד למשנהו, בין תקלה באופנוע לבין ניסיון להשיג אוכל. את כל הסבל והאומללות הדרום אמריקאית מייחס צ’ה גווארה לכובש הספרדי שבא מעבר לים והרס תשתיות פוליטיות, חברתיות ותרבותיות, ולאימפריאליסט האמריקאי מהצפון. הוא מגלה אמפתיה לאינדיאנים המכורים לקוקה ולאלכוהול וכן למצבם האומלל של הפועלים. בתור סטודנט לרפואה הפגין רגישות גבוהה למצב שירותי הבריאות הגרועים במקומות שאליהם נקלע. לא אחת הציע את עזרתו. אולם התובנות הפוליטיות חברתיות, למרות גרעין האמת שבהן, מאפיינות צעיר בן 24 שעוד לא יודע או עדין לא בטוח שהוא רוצה לשנות את העולם.

ומה התרחש לאחר המסע הזה? על כך אפשר ללמוד מאחרית הדבר שכתב מתרגם הספר אורי פרויס. לאחר פחות משנה השלים צ’ה גווארה את חוק לימודיו ויצא למסע גדול שני עם חבר ילדות אחר. בבירת מקסיקו פגש את פידל קסטרו וחבר אליו. קסטרו עמד אז בראש קבוצת גולים קובנים שעמדו לפלוש לאי ולהפיל את משטרו של הדיקטטור בטיסטה. בנובמבר 1956 נמנה צ’ה גווארה על 82 לוחמים שעשו את דרכם אל האי. רובם נהרגו. אלה ששרדו הקימו את התשתית המהפכנית בהרי דרום מזרח קובה. לאחר כשנתיים של קרבות, בינואר 1959, נכנסו המורדים להוואנה. צ’ה גווארה הקים את שירות הביטחון הקובני שהיה בין היתר אחראי על הוצאתם להורג של עשרות אנשי שלומו של בטיסטה. צ’ה גווארה שימש מאוחר יותר כנשיא הבנק הלאומי של קובה, כשר התעשייה וכשגריר. ב-1965 יצא להנהיג את המאבק האנטי קולוניאלי בקונגו נגד הממשלה שנתמכה אז על ידי בלגיה וארצות הברית. הניסיון נכשל. לאחר שהות קצרה בקובה יצא לבוליביה, אל מסעו המהפכני האחרון, שם נתפס והוצא להורג על ידי הצבא הבוליביאני. עצמותיו אותרו על ידי צוות חיפושים קובני-ארגנטינאי רק ב-1997 והוטסו לקבורה בקובה.

אולי יותר מכל אנו יכולים ללמוד מהיומן הזה על אופיו של צ’ה גווארה. חייו התזזיתיים אולי אינם קשורים כלל לאידיאולוגיה כזו או אחרת אלא לאופי התזזיתי. צ’ה גווארה נכנס אל רוב ספרי ההיסטוריה כתיאורטיקן, כמוציא לפועל וכסמל של מאבק עמים נכבשים לעצמאות. מאז ועד היום היווה השראה לתנועות רבות ובכללן גם אש”ף. באותה מידה היה יכול בהקשר אחר להיחשב טרוריסט.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>